Doğal dil işleme nedir? Doğal dil işleme kursları vb.

Doğal dil işleme tanımı

Doğal dil işleme (NLP), yapay zekanın (AI) iletişimle ilgilenen dalıdır: Bir bilgisayar, tıpkı bir kişi gibi dili anlamak, işlemek ve üretmek için nasıl programlanabilir?

Terim başlangıçta bir sistemin okuma yeteneğine atıfta bulunsa da, o zamandan beri tüm hesaplamalı dilbilim için bir konuşma dili haline geldi. Alt kategoriler arasında, bir bilgisayarın kendi iletişimini yaratma yeteneği olan doğal dil üretme (NLG) ve doğal dili anlama (NLU) – argo, yanlış yazım yanlışları, yazım hataları ve dildeki diğer varyantları anlama yeteneği bulunur.

Doğal dil işleme nasıl çalışır?

Doğal dil işleme nedir Doğal dil işleme kursları vb.
Natural language processing nedir ve tanımı nedir? Makalenin kapak fotoğrafı.

Doğal dil işleme, makine öğrenimi (ML) aracılığıyla çalışır. Makine öğrenimi sistemleri, diğer veri türleri gibi kelimeleri ve bir araya gelme yollarını depolar. İfadeler, cümleler ve bazen kitapların tamamı, dilbilgisi kurallarına, insanların gerçek hayattaki dil alışkanlıklarına veya her ikisine göre işlendikleri makine öğrenimi motorlarına beslenir. Bilgisayar daha sonra bu verileri kalıpları bulmak ve daha sonra olacakları tahmin etmek için kullanır. Örneğin, çeviri yazılımını ele alalım: Fransızcada “Parka gidiyorum”, “Je vais au parc” dır, bu nedenle makine öğrenimi, “mağazaya gidiyorum” ifadesinin de “Je vais au” ile başlayacağını öngörür. ” Bundan sonra bilgisayarın ihtiyacı olan tek şey “mağaza” kelimesidir.

Doğal dil işleme uygulamaları

Makine çevirisi daha iyi NLP uygulamalarından biridir, ancak en yaygın kullanılanı değildir. Arama. Google veya Bing’de bir şeye her baktığınızda, sisteme veri besliyorsunuz. Bir arama sonucunu tıkladığınızda, sistem bunu bulduğu sonuçların doğru olduğuna dair bir onay olarak görür ve bu bilgiyi gelecekte daha iyi aramak için kullanır.

Sohbet robotları da aynı şekilde çalışır: Slack, Microsoft Messenger ve kullandığınız dili okudukları diğer sohbet programları ile entegre olurlar ve ardından bir tetikleyici cümle yazdığınızda açılırlar. Siri ve Alexa gibi sesli asistanlar da “Hey, Alexa” gibi ifadeler duyduklarında devreye giriyor. Bu yüzden eleştirmenler, bu programların her zaman dinlediğini söylüyor: Olmasaydı, ne zaman ihtiyacınız olduğunu asla bilemezler. Bir uygulamayı manuel olarak açmadığınız sürece, doğal dil işleme programları arka planda çalışmalı ve bu ifadeyi beklemelidir.

Her zaman orada olsalar bile, NLP Ağabey değildir. Doğal dil işleme, dünya için kötü olmaktan çok fayda sağlar. Hayatınızı Google araması olmadan hayal edin. Veya yazdığınız sözcükleri sözlükteki sözcüklerle karşılaştırmak için NLP’yi kullanan yazım denetimi. İki veri kümesini karşılaştırmak, yazım denetçilerinin neyin yanlış olduğunu belirlemesine ve önerilerde bulunmasına olanak tanır.

Doğal dil işleme örnekleri

Doğal dil işleme nedir
Makale hakkında gerekli bir fotoğraf.

Arama ve yazım denetimi o kadar yaygındır ki, özellikle NLP’nin radikal üretkenlik kazanımları sunduğu işyerinde bunları genellikle doğal kabul ederiz. Kaç tatil gününüz kaldığını bilmek ister misiniz? İK’yı aramayın. Zaman kazanın ve yanıt için şirket politikalarını arayan bir sohbet robotu olan Talla’ya sorun. Telefonda ve son çeyreğin numaralarına mı ihtiyacınız var? Görüşmeniz sırasında onlardan bahsedin ve sesli arama başlangıcı SecondMind cevabı ekranınızda gösterecektir. Şirket, entegre arama aracıyla övünür, muhasebe ve müşteri kaynak aramalarını on kata kadar kısaltır.

Doğal dil işleme aynı zamanda işverenlerin özgeçmişleri sıralamasına, farklı adayları çekmesine ve daha kalifiye işçi işe almasına yardımcı olur. Spam algılama, istenmeyen e-postaları gelen kutunuzdan uzak tutmak için NLP kullanır; Outlook ve Gmail gibi programlar, belirli kişilerden gelen iletileri, oluşturduğunuz klasörlere ayırmak için kullanır.

Duyarlılık analizi gibi araçlar, şirketlerin kendileriyle ilgili tweet’lerin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu hızlı bir şekilde fark etmelerine yardımcı olur, böylece müşteri endişelerini önceliklendirebilirler. Duygu analizi, sadece sosyal medyadaki kelimeleri işlemlemekle kalmaz, göründükleri bağlamı da parçalar. Analiz firması Periscopic’te veri görselleştiricisi olan Skye Morét, İngilizce kelimelerin yalnızca yüzde 30’unun olumlu olduğunu söylüyor – geri kalanlar nötr veya olumsuz. NLP, işletmelerin bir gönderiyi daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor: Bu tarafsız kelimelerin ardındaki tüketici duygusu nedir?

Geleneksel olarak şirketler, geri bildirimi olumlu veya olumsuz olarak sınıflandırmak için doğal dil işlemeyi kullanırlardı. Ancak FleishmanHillard’da sosyal ve yenilikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Ryan Smith, bugünün araçlarının üzüntü, öfke ve korku gibi daha kesin duyguları belirlediğini söylüyor.

Doğal dil işleme yazılımı

İster bir chatbot, ister sesli asistan, tahmini metin uygulaması veya özünde natural language processing içeren başka bir uygulama oluşturuyor olun, bunu yapmanıza yardımcı olacak araçlara ihtiyacınız olacak. Teknoloji Değerlendirme Merkezlerine göre, en popüler doğal dil işleme yazılımı şunları içerir:

 • Natural Language Toolkit (NLTK). NLTK, insan dili verileriyle çalışmak üzere Python programları oluşturmak için açık kaynaklı bir çerçevedir. Pennsylvania Üniversitesi Bilgisayar ve Bilgi Bilimi Bölümü’nde geliştirilmiştir ve 50’den fazla külliyat ve sözcük kaynağına arayüzler, bir metin işleme kütüphanesi paketi, doğal dil işleme kütüphaneleri için sarmalayıcılar ve bir tartışma forumu sağlar. NLTK, Apache 2.0 lisansı altında sunulmaktadır.
 • SpaCy. SpaCy, araştırma yerine üretimde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış, gelişmiş doğal dil işleme için açık kaynaklı bir kitaplıktır. SpaCy, üst düzey veri bilimi düşünülerek yapılmıştır ve derin veri madenciliğine izin verir. MIT tarafından lisanslanmıştır.

Diğer doğal dil işleme yazılımları

 • Gensim. Gensim, doğal dil işleme için açık kaynaklı bir Python kitaplığıdır. Platformdan bağımsız kütüphane, ölçeklenebilir istatistiksel anlambilim, anlamsal yapı için düz metin belgelerinin analizini ve anlamsal olarak benzer belgeleri alma becerisini destekler. İnsan gözetiminde olmadan büyük miktarda metni işlemek için tasarlanmıştır.
 • Amazon Comprehend. Bu Amazon hizmeti, makine öğrenimi deneyimi gerektirmez. Kuruluşların e-posta, müşteri incelemeleri, sosyal medya, destek biletleri ve diğer metinlerden içgörüler bulmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Kelimelerin arkasındaki niyeti ayrıştırmak için duygu analizi, konuşma parçası çıkarma ve belirteçleme kullanır.
 • IBM Watson Tone Analyzer. Bu bulut tabanlı çözüm, sosyal dinleme, sohbet robotu entegrasyonu ve müşteri hizmetleri izleme için tasarlanmıştır. Müşteri gönderilerindeki duygu ve tonu analiz edebilir ve müşteri hizmetleri aramalarını ve sohbet konuşmalarını izleyebilir.
 • Google Cloud Translation. Bu API, dili belirlemek üzere bir kaynak metni incelemek için doğal dil işlemeyi kullanır ve ardından metni dinamik olarak başka bir dile çevirmek için nöral makine çevirisini kullanır. API, kullanıcıların işlevselliği kendi programlarına entegre etmelerine olanak tanır.

Doğal dil işleme kursları

Doğal dil işleme uygulamaları oluşturmayı ve sürdürmeyi öğrenmek için birçok kaynak vardır ve bunların bir kısmı ücretsizdir. Onlar içerir:

 • DataCamp’tan Python’da Doğal Dil İşlemeye Giriş. 15 video ve 51 alıştırma olarak sunulan bu ücretsiz kurs, Python kullanarak doğal dil işlemenin temellerini kapsar. Kelimeleri nasıl tanımlayacağınızı ve ayıracağınızı, bir metindeki konuları nasıl çıkaracağınızı ve kendi sahte haber sınıflandırıcınızı nasıl oluşturacağınızı kapsar.
 • Udemy’den Doğal Dil İşlemeye (NLP) Giriş. Bu giriş kursu, Python ve Natural Language Toolkit kullanarak metinle çalışma ve metin analizi konusunda uygulamalı deneyim sağlar. Üç saatlik isteğe bağlı video, üç makale ve 16 indirilebilir kaynaktan oluşur. Kurs, bitirme sertifikası içeren 19.99 $ ‘dır.
 • Udemy’den Python kullanarak Uygulamalı Doğal Dil İşleme (NLP). Bu ders, herhangi bir dilde temel programlama deneyimi olan, nesne yönelimli programlama kavramlarını anlayan, temelden orta matematik bilgisine ve matris işlemleri bilgisine sahip bireyler içindir. Tamamen proje tabanlıdır ve tweetlerin duyarlılığını gerçek zamanlı olarak tahmin etmek için bir metin sınıflandırıcı ve makaleleri alıp özeti bulabilen bir makale özetleyici oluşturmayı içerir. Kurs 10,5 saatlik isteğe bağlı video ve sekiz makaleden oluşmaktadır. Kurs, bitirme sertifikası içeren 19.99 $ ‘dır.

Diğer doğal dil işleme kursları

 • EdX’ten Doğal Dil İşleme (NLP). Microsoft tarafından edX aracılığıyla sunulan bu altı haftalık kurs, naturel language process ve klasik makine öğrenimi yöntemlerinin kullanımına genel bir bakış sağlar. İstatistiksel makine çevirisi ve derin anlamsal benzerlik modellerini (DSSM) ve uygulamalarını kapsar. Aynı zamanda, natural language processing ve vizyon dili multimodal zekada uygulanan derin pekiştirmeli öğrenme tekniklerini de kapsar. İleri düzey bir kurstur ve onu tamamlayanlar 99 $ karşılığında Doğrulanmış Sertifika alabilirler.
 • Coursera’dan Doğal Dil İşleme. Coursera’nın Gelişmiş Makine Öğrenimi Uzmanlığının bir parçası olan bu kurs, duygu analizi, özetleme, diyalog durumu izleme ve daha fazlasını içeren natural language processing görevlerini kapsar. Coursera, bunun ileri düzeyde bir kurs olduğunu söylüyor ve tamamlamanın haftada dört ila beş saat olmak üzere beş haftalık bir eğitim alacağını tahmin ediyor.
 • Coursera tarafından TensorFlow’da Doğal Dil İşleme. Bu kurs, Coursera’nın TensorFlow in Practice Specialization’ın bir parçasıdır ve metin ve giriş cümlelerini bir sinir ağına işleyebilen natural language processing sistemleri oluşturmak için TensorFlow’un kullanılmasını kapsar. Coursera, bunun orta düzeyde bir kurs olduğunu söylüyor ve tamamlanmasının haftada dört ila beş saat olmak üzere dört haftalık bir eğitim alacağını tahmin ediyor.

Anahtar Kelimeler:

yapay zeka, yapay zeka mühendisliği, natural language processing, yapay zeka ve veri, türkiye yapay zeka

“Doğal dil işleme nedir? Doğal dil işleme kursları vb.” üzerine 6 yorum

 1. Doğal dil işleme ve yapay zeka makalede güzel işlenmiş. Türkiye yapay zeka bu konuda başarılı bence.
  Diğer konular da da makalelerinizi bekliyorum 👏

  Cevapla
 2. Doğal dil işleme ve NLP sistemi harika anlatılmış. Başarılarınızın devamını dilerim.
  Yapay zeka mühendisliği kazanmışsınız hayırlı olsun.

  Cevapla
 3. Türkiye yapay zeka platformunu tebrik ederim.
  Doğal diş işleme ile ilgili uygulamalar gelecek mi? Yapay zeka ve veri mühendisliği bölümü nasıl bir bölüm?
  Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  Cevapla
 4. Doğal dil işleme ile ilgili harika makale bu. Valla çok güzel detayları var. Elinize sağlık. Emeğinize sağlık. Yapay zeka gerçekten hoş burada

  Cevapla

Yorum yapın