GPT-3 ve Yapay Zekanın Gelişmişlik Devrimi

GPT-3 nedir? GPT-3 ve Yapay Zeka’nın ilişkisi nedir? Yapay Zeka’da inanılmaz bir devrim olmakla birlikte geliştirebilecek mi gibi soruların cevaplarını sizlerle buluşturuyoruz.

GPT-3’ün dil yetenekleri harika. Bir insan tarafından uygun şekilde işlendiğinde yaratıcı kurgu oluşturabilir; çalışma kodu üretebilir; mantıklı iş notları oluşturabilir; ve önemli ölçüde daha fazlası. Olası kullanımları sadece zihnimizle sınırlıdır.

GPT-3 ve Yapay Zekanın Gelişmişlik Devrimi
GPT-3 ve yapay zekanın gelişmişlik devrimi her geçen gün artmaktadır. İnternet, Dil ve benzeri alanlarda yapay zeka oldukça gelişmiştir.

İnternet, Generative Pertained Transformer-3 (GPT-3) adı verilen yeni yapay zeka etkileşimli araç hakkında çok konuşuluyor. Bu, makine öğrenimi modelinin üçüncü neslidir ve bazı harika şeyler yapabilir.

OpenAI’nin Üretken Önceden Eğitilmiş Transformatörü GPT-3’ün üçüncü çağı, metni yorumlamak, soruları yanıtlamak ve metni doğru bir şekilde oluşturmak için makine öğrenimini kullanan oldukça kullanışlı bir dil algoritmasıdır. Bir dizi kelimeyi, metni ve diğer bilgileri analiz ettikten sonra bir makale veya resim olarak benzersiz bir çıktı sunmak için bu örneklere odaklanır.

GPT-3, kalıpları tanımak ve dilin nasıl işlediğine dair standartlarına karar vermek için devasa bir İngilizce cümleleri veri bankasını ve sinir ağları adı verilen inanılmaz derecede güçlü bilgisayar modellerini işler. GPT-3, kendisine atandığı herhangi bir görevi hemen hemen gerçekleştirme yetkisi veren 175 milyar öğrenme parametresine sahiptir, bu da onu, Microsoft Corp’un 17 milyar öğrenme parametresine sahip olan ikinci en dikkat çekici dil modeli olan Turing-NLG algoritmasından daha büyük hale getirir.

GPT-3 ve Yapay Zeka

GPT-3 aslında çok kıymetli bir sistem. Bir parametre, bir sinir sisteminde, verilerin genel tahmininde bu yöne daha fazla veya daha az önem vermek için bilginin bir kısmına olağanüstü veya daha az ağırlık uygulayan bir hesaplamadır. Yapay Zeka ve GPT-3 birlikte çok anlamlı ilerlemektedir.

GPT-3, selefinden çok daha gelişmiş ve gelişmiştir. OpenAI, 2019 yılında, 40Gb metinlerde eğitilmiştir. Çevredeki kelimeleri tanımaya uygun yardımsız dil modeli GPT-2 ile ilgili keşiflerini ve sonuçlarını yayınladı. Kendi kendini düşünmeye uygulanan dönüştürücü tabanlı bir dil olan GPT-2, uzmanların olağanüstü derecede ikna edici ve tutarlı yazılar oluşturmasına izin verdi.

Genel amaçlı bir dil algoritması olan sistem, dil işleme yeteneklerini yeniden şekillendirmek için yapay zekayı kullandı . Bununla birlikte, ilk cümle kadar basit bir şeye bağlı olarak çok gerçekçi… Ayrıca makul sahte haberler yaratma kabiliyeti ve ilk başta onu halk için erişilemez hale getirmesi nedeniyle oldukça tartışma yarattı.

Özünde, GPT-3 inanılmaz derecede sofistike bir metin göstergesidir. Bir insan ona bilgi olarak bir metin parçası verir ve model, bir sonraki metin parçasının ne olması gerektiğine ilişkin en iyi yatırımını üretir. Daha sonra bu prosedürü, ilk bilgiyi yeni üretilen metinle birlikte yeni girdi olarak kabul ederek ve bir uzunluk sınırına ulaşana kadar bir sonraki parça oluşturarak tekrarlayabilecektir.

GPT-3 ve Yapay Zeka
GPT-3 ve Yapay Zeka alanlarında çok önemli sıçrayışlar.

GPT-3, bir görevin tek bir kısa ile nasıl gerçekleştirileceğini, tabiri caizse… Özellikle bu görevi gerçekleştirmek için kalibre edilmiş farklı Transformer varyantlarından daha iyi, bazen daha iyi çözebilir. Sonuç olarak, GPT-3, her şeyi kapsayan her şeyi kapsayan bir ifadenin zaferidir. Yükleri mükemmel olana kadar sadece büyük miktarda metin besleyin ve daha fazla kesinti olmadan çeşitli özel görevlerde tamamen iyi performans göstermeye devam edebilir.

GPT-3 ve Makine Öğrenimi

Sorunları bir kenara bırakan GPT-3, makine öğrenimi yoluyla en yüksek insan benzeri zeka düzeyine ulaşarak yapay zekayı dönüştürmede büyük bir adım oldu. GPT-3’ün bilişsel sistemlerin dil işleme yeteneklerinde tamamen devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu iddia etmek mümkün değil. Yapay zeka dünyası sürekli gelişiyor ve her geçen gün insan zekasına daha da yaklaşıyor. Bu senaryoda, GPT-3 insan aklını anlamada ve onu yerinden etmeye çalışırken önemli bir rol oynar.

Çoğu insanın GPT-3’ün neden bu kadar heyecanlandığını sorduğu bir soru? Cevabı oldukça basit. GPT-3, bir trilyon kelimeye yakın büyük bir bölümden oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitilmiştir… Bu nedenle GPT-3, tüm bu verilerin içerdiği dilsel kalıpları tanımlayabilir ve ayırt edebilir.

Yapay Zeka Mühendisliği alanında bu gibi sistemler gerçekten hakikatli işleniyor. Bu sebepten ötürü geliştirilen mekanizmalar çok değerli olmaktadır.

Bununla birlikte, GPT-3’ün bazı dezavantajları vardır. GPT-3, büyük ölçüde akıl yürütme kapasitesinde yetersiz kalıyor; zihnin varlığından yoksundur. Fikirlerle, kavramlarla veya durumla karşılaşıldığında, sistem, yapılması gereken doğru eylemi belirleme konusunda zorluklarla karşılaşır. Zeka ile baş edemeyeceği GPT-3 temel soruları sormak bir kusurdur.

Bununla ilgili bir dezavantaj, GPT-3’ün çıktılarını hemen kapsayan metne dayalı olarak kelime kelime üretme biçiminden kaynaklanmaktadır. Sonuç, rasyonel bir anlatıyı sürdürmek veya birkaç pasajda anlamlı bir mesaj iletmek için mücadele edebilmesidir. Sabit bir zihinsel zihniyete, saniyeden saniyeye, günden güne geçen bir bakış açısına sahip olan insanlarla karşılaştırıldığında – GPT-3, birkaç cümleden sonra sürekli kafa karıştırıcı bir şekilde sapan, unutkan bir durumdur.

Bu teknoloji hala gelişme aşamasındadır ve iyileştirme için pek çok alan vardır. Bununla birlikte, sektörde kesinlikle çok fazla ilgi uyandırdı ve kesinlikle daha büyük ve daha iyi sinir ağları için arzu yarattı .

GPT-3 ve Doğal Dil İşleme (NLP)

Makinelere insan dillerinden okuma, anlama ve anlam çıkarma yeteneği veren bir teknoloji olan doğal dil işlemenin (NLP) gücü sayesinde yazımımızı otomatik olarak düzelten, cümleleri tamamlayan veya metni diğer dillere çeviren makinelere alıştık. . Bununla birlikte, yapay zeka laboratuvarı OpenAI tarafından oluşturulan devasa bir NLP modeli olan GPT-3’ün yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle, makinelerin yakında çok daha fazlasını yapabileceği açıktır: tutarlı makaleler veya kurgu, tweetler, şiirler, blog yazıları, teknik kılavuzlar, okuduğunu anlama sorularını yanıtlamak ve hatta kod üretmek- çoğu insan tarafından üretilenden ayırt edilemez. İnsan açısından bakıldığında, böylesine güçlü bir aracın potansiyel sonuçları düşünüldüğünde, dikkate değer – ama aynı zamanda rahatsız edici – bir sıçrama.

Yorum yapın