Yapay zeka nedir? Yapay zekanın geleceği – Video

Yapay zeka mühendisliği nedir, akıl yürütme ve yeni kavramları öğrenme yeteneğine sahip makineler yapma bilimidir.

Yapay zeka mühendisliği nedir? Makine öğrenimi ile ilgilidir ve bundan yararlanır, ancak aynı şey olarak karıştırılmamalıdır. Ancak yapay zeka ve makine öğrenimi kullanım örnekleri örtüşüyor. Günümüzde var olan dar yapay zekalar yalnızca çok özel görevleri gerçekleştirebilir ve kapsamları sınırlıdır. İnsanların yapay zeka olarak düşünmeye eğilimli olduğu Genel YZ, henüz mevcut değil ve bilim camiasında ve kamuoyunda birçok endişeye yol açtı.

Yapay zeka nedir? Yapay zekanın geleceği
Yapay zeka nedir adlı sorunun yanıtı bu makalede. Yapay zekanın geleceği hakkında bilgi almak için lütfen tıklayarak makalemizi okuyunuz.

Dar Yapay Zeka nedir – Genel Yapay Zeka nedir

Cassio Pennachin ve Ben Goertzel tarafından düzenlenen “Yapay Genel Zeka” kitabına göre, dar yapay zekalar tek bir özel alanda zekaya sahip. Genel AI’lardan farklı olarak, dar AI’lar daha büyük bir çerçevede çalışmak yerine alt sorunları (daha büyük bir sorunun daha küçük unsurları) tek başına çözer.

Genel bir yapay zeka, “Yapay Genel Zeka” ya göre, “çeşitli farklı alanlardaki çeşitli karmaşık sorunları çözebilen ve kendini otonom olarak kontrol eden bir yazılım programıdır”. Bazen ortalama bir insanın zekasına sahip olarak da tanımlanırlar.

Genel yapay zekalar henüz icat edilmedi, bu nedenle, genel yapay zekaların bilişsel yeteneklerinin tam kapsamının ne olacağını söylemek imkansız, ancak bunların nasıl daha iyi veya daha kötüsü için nasıl kullanılacağına dair spekülasyonlar var.

Ek olarak: Yapay sinir ağları empoze edildiği zaman çok daha iyi işler çıkarılabilecek birer sinir demetleri gibidir. Yapılacak her adım aslında sinir ağlarında gizlidir.

Olası faydalar arasında doğru ve hızlı tıbbi teşhis ve güvenli otonom araçlar bulunur. Bununla birlikte, bu alanda yaygın iş kaybı ve insanların bilişsel görevler için AI sistemlerine aşırı bağımlı hale gelmesiyle ilgili endişeler var. Bu konular aşağıda daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Yapay zeka Unsurları

 • Yapay zeka’nın beş temel unsuru vardır. Bir yapay zeka şunları yapabilmelidir:
 • Yeni bilgi ve deneyimlerden öğrenmek
 • Öğrendiklerine dayalı mantıksal akıl yürütme kullanmak
 • Muhakeme becerilerini kullanarak sorunları çözmek
 • Yeni sorunlara uyum sağlamak
 • Yapay zeka ve robotik çalışmalarda üzeri bilgi sağlamak..
 • Sorunlara son derece doğru çözümler üretmek

Yapay zekalara genellikle, otonom bir aracın kameraları veya bir dil tanıma sisteminin mikrofonu gibi onları dış dünyaya bağlayan görsel ve işitsel girdiler yardımcı olur.

Yapay zeka mühendisliği şu anda bir fabrikadaki endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) cihazlarından gelen verilerin analizi ve ilişkilendirilmesi gibi tekrarlayan hesaplama görevlerini otomatikleştirmek için kullanılmaktadır. Perakendede AI’lar, alışveriş yapanlara davranışlarına göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak için de kullanılabilir veya satış ölçütlerine göre ürünlerin satılmamasını sağlamak için stoktaki ürünleri izlemek için kullanılabilir.

[fusion_video video=”https://turkiyeyapayzeka.com/wp-content/uploads/2020/11/Yapay-Zeka-Nedir.mp4″ video_webm=”” width=”” controls=”” preload=”” loop=”yes” autoplay=”yes” mute=”yes” preview_image=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” overlay_color=”” border_radius_top_left=”” border_radius_top_right=”” border_radius_bottom_right=”” border_radius_bottom_left=”” box_shadow=”no” box_shadow_vertical=”” box_shadow_horizontal=”” box_shadow_blur=”0″ box_shadow_spread=”0″ box_shadow_color=”” alignment=”” margin_top=”” margin_bottom=””][/fusion_video]

Ortak Yapay Zeka Mimarisi

Phillip C. Jackson’ın 2019 tarihli “Yapay Zekaya Giriş: Üçüncü Baskı” adlı kitabı, bir AI içindeki üç mimari düzeyi tanımlar: dilbilimsel, arketip ve ilişkisel düzeyler.

Dilbilim seviyesi, AI’nın bir veya daha fazla sembolik dille bilgiyi temsil ettiği yerdir. Diller, AI’nın topladığı veriler üzerinde çıkarımlar yapmak için kullanılabilir.

Arketip seviyesi, makinenin tanıması için kategorilerin, sınıfların veya kavram türlerinin, görüntülerin ve nesnelerin bulunduğu yerdir. Kategoriler, AI sisteminin dil düzeyini işlemesine yardımcı olmak için kullanılmalıdır.

İlişkisel düzey, ortamdaki bilgileri tanır ve işler. Örneğin, fiziksel nesneler farklı sınıflara ayrılabilir veya konuşma sözcükler ve cümleler olarak tanınabilir.

Alternatif olarak, Shi Zhongzhi tarafından yazılan “Advanced Artificial Intelligence (Second Edition)”, AI’yı iki kategoriye ayırır: sembolik zeka ve hesaplamalı zeka.

Sembolik zeka, bilgi temsili, edinimi ve akıl yürütme süreçlerini incelemek için fiziksel sembol sistemini kullanır. Bu bilgi problemleri çözmek için kullanılır ve mevcut zekanın sembolüdür çünkü AI’nın bilgiyi elde ettiğini, bu bilgiyi akıl yürütmek için kullandığını ve insan yönünden bağımsız bir karar verdiğini gösterir.

Hesaplamalı zeka, sinirsel hesaplamayı, bulanık sistemleri, genetik algoritmaları ve evrimsel planlamayı içerir.

Yapay Zeka ile uğraşan şirketler:

Yapay Zeka vs Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, yapay zekanın bir alt kümesidir. Daha odaklı ve daha az kavramsal bir alandır. Makine öğrenimi, bir programa veri kümelerinin verildiği ve kalıpları bulmak için algoritmaların ve istatistiksel modellerin kullanıldığı bir süreçtir.

Makine öğrenimi programları denetimli öğrenme, yarı denetimli öğrenme ve denetimsiz öğrenme yoluyla öğretilir.

Denetimli öğrenmede, programa önceden sınıflandırılmış veri kümeleri verilir ve program, bunlar arasındaki ilişkileri öğrenir.

Yarı denetimli öğrenmede, program bağlamsal bilgilere dayalı olarak bilgi boşluklarını doldurmalıdır.

Denetimsiz öğrenmede, program bağlamsal bilgi içermeyen veri kümeleri arasında korelasyon kurmalıdır. Makine öğrenimi, verilen görevleri gerçekleştirmek için bir AI tarafından kullanılabilir.

AI Uygulamaları

AI, finanstan sağlık hizmetlerine, ağlardan ulaşıma kadar çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Finansta, daha yüksek hızlarda daha iyi hisse senedi ticareti için kullanılabilir. Sağlık hizmetlerinde, hala erken aşamalarda olmasına rağmen, daha iyi teşhis için kullanılabilir. 5G gibi ağlarda, ağın kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak için AI kullanılabilir. Taşımacılıkta, güvenli sürüşü sağlamak için otonom araçlar için AI yoğun bir şekilde kullanılacaktır. Kuruluşlar, aksi takdirde göz ardı edilen ve karanlık veri adı verilen büyük miktarda veriyi analiz etmek için yapay zekayı kullanabilir.

Tarih

Terim 1956’da icat edildiğinde, AI çoğunlukla akademik araştırmalara bırakıldı. yapay zeka programları, dama öğrenme veya cebirdeki kelime problemlerini çözme gibi görevleri başardı. Araştırma 1990’lara kadar devam etti – bazı durumlarda Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı’ndan sağlanan fonla – bu noktada yapay zeka daha karmaşık görevler için kullanılmaya başlandı.

Yapay zeka mühendisliği bölümü lojistik, veri madenciliği, tıbbi teşhis için kullanıldı ve hatta 1997’de bir dünya satranç şampiyonunu yendi. Yüzyılın başında makine öğrenimi araştırmaları verimli hale geldi. Google gibi arama motorları ve Amazon gibi büyük web siteleri tarafından kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Bir AI sisteminin gerçekten akıllı olup olmadığına dair klasik ve iyi bilinen test Turing Testidir. Testi geçmek için, bir makinenin bir insanla metin yoluyla iletişim kurması ve insanın aslında bir makine olduğundan şüphelenmemesi gerekir.

Test, bir yapay zekanın gerçekten zeki olup olmadığına ilişkin tek ölçüm değildir. “Yapay zeka” terimini icat eden bilgisayar bilimcisi John McCarthy, bir makinenin bir insanı nasıl taklit edeceğini bilmese ve daha az akıllı programların testi geçmesine rağmen yine de akıllı olabileceğini söylüyor.

Yapay Zekanın Geleceği

Yapay zekanın pratik uygulamaları şu anda büyük ölçüde makine öğrenimine ve derin öğrenmeye (esasen sinir ağlarını kullanarak gelişmiş makine öğrenimi) indirgenmiştir. Yapay zeka, toplumun hemen hemen her yerinde, özellikle de yukarıda belirtildiği gibi genel bir AI icat edildiğinde çok fazla potansiyele sahiptir.

Genel yapay zeka sistemlerinin oluşturulması ve kullanılmasıyla ilgili endişeler ortaya çıktı. Örnekler arasında iş kaybı, insan ajansı ve AI özellikli cihazlara bağımlılık sayılabilir. Bu olumsuzlukları ve diğerlerini önlemenin potansiyel yolları, yapay zeka inovasyonuna küresel katılım, bu sistemlere empati kurma, insanlara öncelik verme ve değiştirilmelerini önleme becerisinin verildiği değerlere dayalı bir sistemin kullanılmasıdır.

Yapay Zeka Nedir: Temel Çıkarımlar

Bu noktada yapay zeka, hala çoğunlukla makine öğrenimi süreçlerinden oluşuyor.
Makine öğrenimi, bir programın insanlar tarafından verilen bir veri kümesindeki kalıpları tanımayı öğrenmesidir.
Yapay zeka mimarileri, farklı süreçleri işleyen alt bölümlere ayrılabilir.
Yapay zeka mühendisliği bölümü neredeyse her sektörde kullanılabilir, ancak bu birçok insanı işsiz bırakma potansiyeline sahiptir.
Türkiye Yapay Zeka Sunar…
[saswp-reviews id=”2938″]

“Yapay zeka nedir? Yapay zekanın geleceği – Video” üzerine 18 yorum

 1. Yapay zeka günümüzde birçok alanda kullanılmaya hak kazanacak bir alan. Türkiye Yapay Zeka bu konuyu çok iyi açıklamış.

  Cevapla
 2. Yapay zeka alanında çığır açacak bir hamle bekliyoruz sizden. Yapay zeka mühendisliği bölümünden çok önemli projelerle çıkman dileğiyle..

  Cevapla
 3. Yapay zekanın geleceği çok parlak. Aslında yapay zekanın gelişimi de bir o kadar çok önemli. Ülkemizde yapay zeka mühendisliği okuyan bir öğrencinin bu denli girişimlerde bulunması harika. Tebrik ederim sizi..

  Cevapla
  • Türkiye yapay zeka kuruluşunda emeği geçen 2 öğrenciyi tebrik ediyorum. Yapay zekanın gelişimi sizlerle olacak. Türkiye’yi kalkındırma zamanı!

   Cevapla
 4. Sistematik araçlar ve hareketsiz lig ile bunlar mantıklı.
  Yapay zeka nedir başlığı adı altında güzel açıklanan bir makale olmuş.
  Ayrıyeten Türkiye yapay zeka platformu için tebrik ederim sizleri.. Başarılar

  Cevapla
 5. Yapay zeka her alanda rahatlık la olumlu bir şekilde kolaylık ve avantaj sağlayacak yapay zeka mühendisliği de önem kazanacak güzel projeler görmek dileği ile

  Cevapla
 6. Öncelikle yapay zeka hakkında verdiginiz bilgilendirmeden dolayı teşekkür ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum

  Cevapla
  • Böyle bilgilendirmelerle çoğu insana ışık tutuyorsunuz ufkunu açıyorsunuz başarılarınızın devamını diliyorum.

   Cevapla
   • Helal olsun. Yapay zeka nedir derken güzel söylemişsin. Türkiye yapay zeka bu makale için harika hazırlanmis.

    Cevapla
 7. Veri mühendisliği ya da yapay zeka mühendisliği okumak sizce nasıl bir his?
  Artık sanırım bu bölüm üzerinden yapay zeka ve veri hizmetleri yoğunlaşacak. Sizden bu bölümle ilgili makale bekliyorum. Teşekkürler

  Cevapla
 8. Bize bu makeleyi sunduğun için teşekkür ederiz . Geleceğin ‘YAPAY ZEKA MÜHENDİSİ’ başarılarının devamını diliyorum.

  Cevapla
 9. Yapay zeka nedir sorusuna en güzel cevap buradan gelmiş. Etkileyici ve bir o kadar da ilginç. Makale sağlam

  Cevapla

Yorum yapın