Robot ve empati. Tercih robotu ve robot süpürge gerçek mi?

Robot; Birbirlerinin her anındaki hareketini tahmin edebilen ayrıca uzun zamandır gerçekten bir çift misali, bir Yapay Zeka robotu, ortak robotunun gelecekteki eylemlerini ve hedeflerini yalnızca birkaç video kesitine dayanarak tahmin etmeyi başarıyla ve süratle öğrendi. Robot artık bir başka bir sisteme oldukça empati kurabiliyor. Tercih robotu, Mutfak Robotu ve Robot Süpürgeler de bu konuya dahil olabilir! Robot süpürge sistemi gelişmeye devam ediyor. Mutfak robotları gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

İki primat uzun süre bir arada kaldığında, oda arkadaşlarımızın, iş arkadaşlarımızın veya aile üyelerimizin yakın vadeli eylemlerini tahmin etmeyi çabucak öğreniriz. Başkalarının eylemlerini tahmin etme yeteneğimiz, başarılı bir şekilde birlikte yaşamamızı ve çalışmamızı kolaylaştırır. Buna karşılık, en zeki ve gelişmiş robotlar bile bu tür sosyal iletişimde kötü şöhretli bir şekilde beceriksiz kaldılar. Bu değişmek üzere olabilir.

Robot
Robot artık bir başka bir sisteme oldukça empati kurabiliyor. Tercih robotu, Mutfak Robotu ve Robot Süpürgeler de bu konuya dahil olabilir!

Columbia Engineering’in Makine Mühendisliği Profesörü Hod Lipson liderliğindeki Yaratıcı Makineler Laboratuvarı’nda yürütülen çalışma, tamamen görsel gözlemlerden robotlara diğer robotların hedeflerini anlama ve tahmin etme yeteneği kazandırmak için daha geniş bir çabanın parçası.

Robot çeşitleri

Robot çeşitleri sistemleri, araştırmacılar önce bir robot yaptılar ve onu yaklaşık 3×2 fit büyüklüğünde bir oyun alanına yerleştirdiler. Bu alanda makine öğrenimi sistemi de kullanılmaktadır. Robotu görebildiği herhangi bir yeşil daireyi aramaya ve ona doğru hareket etmeye programladılar. Ancak bir sorun vardı: Bazen robot kamerasında yeşil bir daire görebilir ve doğrudan ona doğru hareket edebilirdi. Hatta robot çeşitleri oldukça fazlaydı. Ancak diğer zamanlarda, yeşil daire uzun kırmızı bir karton kutu tarafından kapatılır, bu durumda robot farklı bir yeşil daireye doğru hareket eder veya hiç hareket etmez.

Gözlem robotu adeta partnerinin tam tamına iki saat boyunca ortalıkta yalnız bir şekilde dolaştığını gözlemledikten hemen sonra, partnerinin hedefini hatta da yolunu dikatlice tahmin etmeye o an başladı. Ek olarak yapay zeka mühendisliği bu alan için çalışmalarını sürdürmektedir. Robot çeşitleri gözden kaçmamaktadır. Gözlem robotu sonunda partnerinin görünürlük engeli hakkında açıkça söylenmeden partnerinin hedefini buldu. Ayrıca yolunu çeşitli durumlarda 100 defadan 98 kez tahmin edebildi.

Bilgisayar bilimleri yardımcı doçenti Carl Vondrick ile birlikte yürütüldü. Nature Scientific Reports tarafından bugün yayınlanan çalışmanın baş yazarı Boyuan Chen: “İlk sonuçlarımız çok heyecan verici,” diyor. “Bulgularımız aslında robotların bulunduğumuz dünyayı başka bir yapay zeka robotunun perspektifinden gerçekte nasıl görebileceğini bize objektif olarak göstermeye o an gerçekten başlıyor. Gözlemcinin kendisini, tabiri caizse, ortağının yerine koyup, rehberlik edilmeden, partnerinin görüp göremeyeceğini anlama yeteneği. bakış açısından yeşil çember, belki de ilkel bir empati biçimidir. “

Gözlemci Robot

Deneyi tasarladıklarında, araştırmacılar Gözlemci Robot’un Konu Robotunun kısa vadeli eylemleri hakkında tahminlerde bulunmayı öğrenmesini bekliyorlardı. Araştırmacıların beklemediği şey ise, Gözlemci Robot’un meslektaşının gelecekteki “hareketlerini” işaret olarak yalnızca birkaç saniyelik video ile ne kadar doğru bir şekilde öngörebildiğiydi.

Araştırmacılar, bu çalışmada robotun sergilediği davranışların, insanların davranışlarından ve hedeflerinden çok daha basit olduğunu kabul ediyorlar. Bununla birlikte, bunun, bilişsel bilim adamlarının “Zihin Teorisi” (Zihin) dediği şeyi robotlara bağışlamanın başlangıcı olabileceğine inanıyorlar. Yaklaşık üç yaşında çocuklar, başkalarının onlardan farklı hedefleri, ihtiyaçları ve bakış açıları olabileceğini anlamaya başlar. Bu, saklambaç gibi eğlenceli aktivitelere ve yalan gibi daha karmaşık manipülasyonlara yol açabilir. Daha geniş anlamda ZK, insan ve primat bilişinin önemli bir ayırt edici özelliği ve işbirliği, rekabet, empati ve aldatma gibi karmaşık ve uyarlanabilir sosyal etkileşimler için gerekli olan bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Ek olarak, insanlar tahminlerini sözlü dil kullanarak açıklama konusunda hala robotlardan daha iyidir. Araştırmacılar, gözlemci robotun insan dilinin çetrefilli zorluklarına karışmasını önlemek için tahminlerini kelimeler yerine görüntüler biçiminde yapmasını sağladı. Yine de Lipson, bir robotun gelecekteki eylemleri görsel olarak tahmin etme yeteneğinin benzersiz olmadığını düşünüyor: “Biz insanlar bazen görsel olarak da düşünüyoruz. Geleceği sık sık aklımızın gözünde hayal ediyoruz, kelimelerle değil.”

Lipson, birçok etik sorunun olduğunu kabul ediyor. Teknoloji, robotları daha dayanıklı ve kullanışlı hale getirecek, ancak robotlar insanların nasıl düşündüğünü tahmin edebildiklerinde, bu düşünceleri manipüle etmeyi de öğrenebilirler.

Lipson, “Robotların pasif talimat takip eden makineler olarak uzun süre kalmayacağını biliyoruz,” diyor. “Diğer gelişmiş yapay zeka biçimleri gibi, politika yapıcıların bu tür teknolojiyi kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceklerini umuyoruz, böylece hepimiz fayda sağlayabiliriz.”

Tercih Robotu

Tercih robotu sistemi Türkiye’de oldukça gelişmiştir. Bu sistem genel olarak üniversite tercihlerini geliştirmek için birebirdir. Yanıltma payı oldukça düşük olan bu mekanizma, yapay zeka sistemlerine dayanmaktadır. Tercih robotu kendini her geçen gün geliştirmektedir.

Tercih Robotu
Tercih robotu mekanizması Türkiye’de fazlaca gelişmiştir. Bu mekanizma aslında olarak üniversite tercihlerini yapabilmek amacıyla birebirdir.

Geliştirilen yazılımların en büyük örneğini teşkil etmekle birlikte, tercih robotları günümüz için çok büyük önem arz etmektedir.

Robot Süpürge

Robot süpürge harika teknoloji parçalarıdır. Bu kablosuz, pille çalışan cihazlar, zemin boyunca hareket ederek, engelleri ve yüzey değişikliklerini tespit ederek ve park etmek veya şarj etmek için şarj istasyonuna dönerek görevlerini bağımsız olarak tamamlayabilir. Sessiz ve verimli bir şekilde güçlü emiş sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda karmaşık algoritmaları idare etmek için çeşitli sensörler ve yeterli hesaplama gücü ile donatılmaları gerekir.

Robot süpürge
Robot süpürgeler, hayatımızın gündelik reaksiyonların üstesinden gelmek amacıyla tasarlandığından, asla gerek kalmaz.

Robot süpürgeler, yaşamın gündelik karmaşalarının üstesinden gelmek için tasarlandığından, buna gerek kalmaz. Robot süpürge, otomatik zemin tipi tanıma, uçurum algılama sensörleri ve özelleştirilebilir navigasyon ayarları gibi akıllı özelliklerle tasarlanmıştır. Bu küçük ama güçlü makineler, seçtiğiniz odadaki pislikleri arar, mobilyaların altı ve çevresi gibi ulaşılması zor alanları temizler.

Mutfak Robotu

İyi bir mutfak robotu tamamen başka bir şeydir. Kullanımı kolay, sessiz, hızlı ve etkilidir. Ek yoğurmaya gerek kalmadan hamurları saniyeler içinde çeker. Mutfak robotları yükselişini sürdürmektedir. Fındıkları una, fasulyeleri pürelere ve büyük miktarlarda aromatik sebzeleri ince bir kıymaya dönüştürür, sadece bir anlık dönen bıçağıyla.

Mutfak robotu
Mutfak robotu tümüyle başka bir olaydır. Kullanımı oldukça kolay, aşırı sessiz, optimize hızlı ve gerçekçi etkilidir. Ek olarak yoğurmaya gerek duyulmadan hamurları saliseler içinde çeker. Mutfak robotlarının hikayeleri çok gizlidir.

Bir mutfak robotu aletinin parasını kazanması için, yıldırım hızında doğrayan ve dilimleyen ve peynir bloklarını tek bir rendelenmiş mafsal olmadan süt ürünleri flamalara dönüştüren bir tezgah üstü iş makinesi olmalıdır. Güçlü bir mutfak robotunun besleme borusuna bir patatesi ittirirken, yardım edemezsiniz ama işi ne kadar yumuşak ve hızlı yaptığına gülümseyin. Mutfak robotlarının serüvenleri gün geçtikçe aktarılacaktır.

Yorum yapın