Yapay Zeka Programlama Dilleri 2021

Yapay Zeka Programlama dilleri 2021 yılında daha çok aranan ve merak edilen konu oldu. Günümüzde en çok kullanılan Yapay Zeka programlama dilleri gündemdeki konulardan ve en büyük araştırma alanlarından biri haline geldi; her dev teknoloji şirketi ve hatta yeni başlayanlar bunun üzerinde çalışıyor. 

Yapay Zeka Programlama dilleri 2021 yılında daha çok aranan ve merak edilen konu oldu. Günümüzde en çok kullanılan Yapay Zeka programlama dilleri hangisidir?

Türkiye Yapay Zeka

Temel hesap makinelerinden ve kendi kendine yönlendirme teknolojisinden geleceği kökten değiştirebilecek öz farkındalığa sahip robotlara kadar çok geniş bir konudur. İnsan zekasına eşit veya onu aşan sistemler geliştirmek, yapay zekanın temel noktasıdır.

Yapay Zeka ve Programlama Dilleri

Yapay Zeka programlama dilleri Mark Cuban’a (Amerikalı büyük iş adamı ve büyükçe yatırımcı) göre, dünyanın ilk milyoneri ve milyarderi yapacak. ‘İlk trilyoner, yapay zeka ve tüm işlevlerine hakim olan ayrıca onu hiç düşünmediğimiz şekillerde uygulayan biri olacak’ dedi.

Bir sonraki büyük projeniz için hangi kodlama dilini seçeceğiniz konusunda kafası karışmış bir AI adayıysanız, doğru hedefe ulaşırsınız. Aşağıda, yapay zeka yazılımı geliştirmek için hangi programlama dilinin en iyi olduğunu gösterdik.

7. Julia Programlama Dili

Julia programlama dilinin C programlama diline göre kıyaslama süreleri (C programlama dili performansı = 1,0. Ne kadar küçükse o kadar iyi performans anlamına gelmektedir). Yapay Zeka Programlama Dilleri arasında kullanılmaktadır.
Julia programlama dilinin C programlama diline göre kıyaslama süreleri (C programlama dili performansı = 1,0. Ne kadar küçükse o kadar iyi performans anlamına gelmektedir). Yapay Zeka Programlama Dilleri arasında kullanılmaktadır.

Julia programlama dili, tipik ayrı derleme gereksinimi olmadan yüksek performanslı sayısal analiz ve hesaplama bilimiyle başa çıkmak için tasarlanmıştır. Temel programlama paradigması olarak parametrik polimorfizm ve çoklu gönderilere sahip bir tip sistemi içerir.

Julia’nın derin matematiksel kökleri ve kapsamlı özelleştirilebilirliği, bir veri analisti için çalışmayı çok kolay hale getiriyor. Julia ile, algoritmaları araştırma kağıdından koda çevirmek oldukça kolaydır – bu da model riskini azaltır ve güvenliği artırır.

Bununla birlikte, en önemli faktör topluluktur – Bu, liberal MIT lisansı altında lisanslanan açık kaynaklı bir dildir. Julia programlama dili, IBM, Intel, NVIDIA ve ARM dahil olmak üzere neredeyse tüm donanım türlerinde çalışıyor.

Julia Programlama Dili Nedir?

Julia programlama dili, Matlab, Python ve R’nin kullanım kolaylığını ve bilinen sözdizimini C ++ programlama dili hızıyla birleştirdiğinden, geliştiricilerin artık modelleri tek bir dilde tahmin etmeleri ve daha hızlı bir üretim dilinde yeniden üretmeleri gerekmiyor. Bu, hatayı azaltır ve zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Bu dil artık dünyanın en büyük şirketleri tarafından kullanılmaktadır . 2016’da IBM ve Julia computing, gözde bulunan fundus görüntülerini analiz etti ve binlerce kırsal yerlinin daha iyi göz teşhisi ve bakımı sağlayan derin öğrenme çözümleri geliştirdi.

6. Haskell Programlama Dili

Haskell programlama dili yapay zeka için büyük önem araz etmektedir. Nitekim Haskell programlama dili yoğun olarak kullanılan bir diğer yapay zeka dillerinden biridir.
Haskell programlama dili yapay zeka için büyük önem araz etmektedir. Nitekim Haskell programlama dili yoğun olarak kullanılan bir diğer yapay zeka dillerinden biridir.

Haskell programlama dili, 1990 yılında geliştirilmiş katı olmayan bir programlama dili. Çok fazla Haskell dili geliştiricisi olmadığından, özel şirketler Haskell’i denemekte isteksizdir.

Haskell’in mükemmel olduğu bir şey de soyutlamadır (soyut matematik, Java OOP gibi değil). Etkileyici ve verimli kitaplıkların yapay zeka algoritmalarını bildiri haline getirmesini sağlar. Örneğin, basit makine öğrenimi algoritmalarını ifade etmek ve hızlandırmak için iyi bilinen cebirsel yapıyı (modüller, monoidler vb.) Kullanan HLearn.

Bu algoritmaları herhangi bir dilde yazabilseniz de Haskell programlama dili, iyi performansı korurken onları diğerlerinden daha anlamlı kılar. Örneğin Haskell’de daha hızlı örtü ağaçları yazılır.

Haskell Programlama Dili Nedir?

Haskell programlama dili, yapay zeka programlama dilleri dahil olmak üzere çok sayıda alana uygulanabilen, ünlü bir programlama dili araştırma alanı olan yerleşik alana özgü dilleri destekler. Özellikle olasılıklı programlama için iyi bir ana bilgisayardır ve geliştiricilerin derleme zamanında hataları yakalamasına yardımcı olur. İlgileniyorsanız, gömülü olasılıklı programlama oluşturan bir araştırma projesi olan Hakura’ya göz atabilirsiniz .

Dilin CUDA bağlaması vardır ve bayt koduna göre derlenmiştir. İşlevsel ve durumsuz olduğu için, kod buluttaki farklı CPU’larda kolayca çalıştırılabilir. Sektörün benimsenmesi hakkında konuşursak, Facebook spam ile savaşmak için Haskell’i kullanıyor.

5. JavaScript Programlama Dili

JavaScript programlama dili önemli dillerden bir tanesidir. Yapay zeka programlama dilleri için kullanılan en önemli dillerden bir tanesidir.
JavaScript programlama dili önemli dillerden bir tanesidir. Yapay zeka programlama dilleri için kullanılan en önemli dillerden bir tanesidir.

JavaScript programlama dili, Çoğunlukla web sayfalarını etkileşimli hale getirmek ve oyunlar dahil çevrimiçi programlar oluşturmak için kullanılan yüksek seviyeli, olay odaklı, yorumlanmış bir programlama dili.

JavaScript programlama dili, bir konuşma modeli öğrenmek gerekli değildir. Sunucu tarafındaki verileri öğrenin ve ardından tahmin etmek için Ajax aracılığıyla öğrenciyi arayın. Yalınlığınızı geliştirmek için çok sayıda kütüphane var. Bunlardan üçünü özetliyoruz –

JavaScript Programlama Dili Nedir?

JavaScript programlama dili 3’e ayrılır. ConventJS, Synaptic ve Zihin olarak kavramlara bölünür. Aşağıda bu kavramların tanımlarına ulaşabilirsiniz.

ConventJS: Derin öğrenmeyi uygulamak için bir kitaplık – tarayıcıda evrişimli sinir ağını profesyonelce eğitin. Tamamen bağlı katmanların yanı sıra doğrusal olmayan sinir ağı modüllerini, sınıflandırmayı ve regresyon maliyet işlevlerini destekler.

Synaptic: node.js için bir sinir ağı kitaplığı. Genelleştirilmiş algoritması, mimarisizdir ve neredeyse tüm birinci ve ikinci derece sinir ağı mimarilerini geliştirmenize ve eğitmenize olanak tanır.

Zihin: Eğitim verilerini işlemek için matris uygulamasını kullanır. Ağ topolojisini tamamen özelleştirebilir ve önceden öğrenilmiş olan zihinleri karşıya yükleyebilir / indirebilirsiniz.

Kısacası, tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz – sadece yapay zeka programlama dilleri ne tür bir öğrenme sistemi yapacağını belirleyin.

4. Java Programlama Dili

Java programlama dili yapay zeka alanında kullanılan favori dillerden bir tanesidir. Java robot yapımında kullanılan popüler diller arasında önemli yere sahiptir.
Java programlama dili yapay zeka alanında kullanılan favori dillerden bir tanesidir. Java robot yapımında kullanılan popüler diller arasında önemli yere sahiptir.

Java programlama dili ile ilgili en mükemmel ve iyi şey, tüm Java destekli platformlarda çalışacak tek bir uygulama sürümü oluşturmanıza olanak tanıyan Java Virtual Machine teknolojisidir. Güçlü yönleri şeffaflık, sürdürülebilirlik ve taşınabilirliktir.

Java programlama dili ve yapay zeka programlama dilinin faydaları aşağıdaki gibidir.. – İyi desteklenen büyük ölçekli projeler, daha iyi kullanıcı etkileşimi, hata ayıklama kolaylığı, kolaylaştırılmış görselleştirme ve Swing ve Standard Widget Toolkit’in dahil edilmesi.

Java Programlama Dili Nedir?

Java programlama dili en büyük avantajı çok yönlülüğüdür – yeni başlayan biriyseniz, internette öğrenmenizi daha kolay ve daha etkili hale getiren (ücretsiz) binlerce yararlı öğretici vardır.

Java programlama dili üzerinde geliştirilen iyi bilinen uygulamalardan bazıları

 • Makine öğrenimi ve veri madenciliğine adanmış WEKA makine öğrenimi paketi
 • Sinir ağlarını tasarlamak, eğitmek ve test etmek için JOONE sinir motoru
 • ALICE (yapay dilsel internet bilgisayar varlığının kısaltması), doğal dil işleme sohbet robotları
 • Robocode, Java programlamanın ilkelerini öğrenmek için açık kaynaklı bir oyun

3. Lisp Programlama Dili

Lisp programlama dili oldukça eski bir sistem. Yapay zeka programlama dilleri arasında Lisp programlama dili popüler kavramlardan bir tanesidir.
Lisp programlama dili oldukça eski bir sistem. Yapay zeka programlama dilleri arasında Lisp programlama dili popüler kavramlardan bir tanesidir.

Lisp programlama dili, ‘Yapay Zeka’ terimini icat eden MaCarthy tarafından oluşturulan oldukça ve çok eski (1958’de geliştirilen) hatta ve hatta önde gelen dillerden biridir. Bu günlerde pek kullanılmasa da, dil hem esnek hem de genişletilebilir. Yapay zeka programlama dilleri Lisp açısından oldukça dikkat ve önem istemektedir.

Başlangıçta Lambda Calculus hesaplaması için geliştirildi ve başlangıcından bu yana çok gelişti. Dil, bilgisayar biliminde özyineleme, dinamik yazım, üst düzey işlevler, otomatik depolama yönetimi, kendi kendine barındırılan derleyici ve ağaç veri yapısı gibi birçok fikri tanıttı.

Lisp programlama dili, sembollerle çok iyi hesaplanan bir programın uygulanmasını desteklediği için Yapay Zeka yazılımı geliştirmek için kullanılır. Bunlarla sembolik ifade ve hesaplama, Lisp’in iyi olduğu şeydir. Yapay zeka programlama dillerinde kullanılan önemli dillerden sadece tek bir tanesidir.

Lisp Programlama Dili Nedir?

Lisp programlama dili, ayrıca bir makro sistemden, verimli kod üretebilen iyi geliştirilmiş bir derleyiciden ve hashtable’lar ve dinamik boyutlu listeleri içeren koleksiyon türleri kitaplığından oluşur.

Lisp’te geliştirilmiş binlerce AI uygulaması vardır; onlardan bazıları –

 • İşlemleri kontrol eden American Express Authorizer’s Assistant (kredi kartı)
 • METAL, doğal bir dil çeviri sistemi
 • Macsyma, ilk büyük bilgisayar cebir sistemi
 • ACL2, AMD tarafından kullanılan bir teorem kanıtlayıcısı

2. C ++ Programlama Dili

C++ programlama dili diğer dillere binaen daha hızlıdır. Bu nedenden dolayı en çok kullanılan yapay zeka programlama dilleri arasında bulunmaktadır.
C++ programlama dili diğer dillere binaen daha hızlıdır. Bu nedenden dolayı en çok kullanılan yapay zeka programlama dilleri arasında bulunmaktadır.

C ++ programlama dili diğer dillerden oldukça ve daha hızlıdır – donanım düzeyinde iletişim yeteneği, kod yürütme süresini iyileştirmenize olanak tanır. Zamana duyarlı yapay zeka projeleri için son derece kullanışlıdır. Sinir ağlarında bulunanlar gibi istatistiksel yapay zeka uygulamaları ve sistemleri için kullanılabilir. Yapay zeka programlama dilleri klasmanında en hızlı dil olan C++, oldukça zor bir programlama dilidir.

Daha hızlı yürütme süresi ve OOP ilkeleri ile C ++ programlama dili, kendisini çeşitli yapay zeka programlama dilleri için iyi bir hazırlık ve mekanizmalı, sistemli ve düzenli bir yapıyı oluşturur. Aslında, makine öğrenimi ve derin öğrenme kitaplıklarının büyük bir kısmı C / C ++ ile yazılmıştır ve aynı API’ler ve diğer programlama dilleri için sarmalayıcı sunar.

C++ Programlama Dili Nedir?

C++ programlama dili için çalışma zamanı ve performans üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorsanız, bu dil burada kesinlikle iyi bir seçimdir. Şablonların kullanımı daha güvenlidir (tür güvenliği) ve API’leri genelleştirmek için daha iyi bir yol sağlarlar. Yapay zeka programlama dillerinde C++ ve şablonlar yüksek oranla önemlidir. Şablonlar çoğu şeyi basitleştirebilecek güçlü bir teknik olsa da, kullanımlarının ne zaman uygun olduğuna karar vermek için daha fazla zamana ve deneyime ihtiyaç duyarlar.

Dil, 3B oyunların karmaşıklığını geçersiz kılar, kaynak yönetimini optimize eder ve ağ ile çok oyunculu olmayı kolaylaştırır. Gerçek dünyaya bir örnek, C ++ programlama dili ve bir oyun geliştirme araçları paketi olan (C ++ ile yazılmış) Unreal Engine kullanan bilim kurgu oyunu Doom 3’tür. Microsoft Windows, Mac OS, Adobe Photoshop, Maya 3D yazılımı, CAD, Mozilla Firefox, C ++ kullanan birkaç ünlü uygulamadır.

1. Python Programlama Dili

blank
Python programlama dili yapay zeka alanında en çok kullanılan dildir. Nitekim kullanışlı ve kolaylığı nedeniyle oldukça kullanılan programlama dilidir.

Python programlama dili, DRY (kendinizi asla tekrar etmeyin) veyahut RAD (hızlıca uygulama geliştirme) üzerine oldukça odaklanmıştır. 1990’ların başında geliştirilen Python, ölçeklenebilirlik, uyarlanabilirlik ve öğrenme kolaylığı nedeniyle en hızlı büyüyen programlama dillerinden biri haline geldi.

Python programlama dili, bir mobil uygulama, web uygulaması, veri bilimi veya yapay zeka programlama dilleri olsun, her tür projeyi mümkün kılan yüzlerce kütüphaneye sahiptir. Örneğin, bilimsel hesaplama için “Numpy“, makine öğrenimi için “Pybrain”, gelişmiş bilgi işlem için “Scipy” ve yapay zeka için ise “AIMA”.

Python Programlama Dili Nedir?

Python programlama dili, bütünsel dil tasarımı, düşük seviyeli ve yüksek seviyeli programlama dengesi, modüler programlama ve test çerçeveleri onu diğer dilden farklı kılar. Bir sonraki avantaj, hızlı prototiplemedir. Yapay zeka programlama dilleri yaklaşık% 80 sonucudur. Python programlama dili neredeyse tüm fikirler 30-40 satır kodla hızlı bir şekilde doğrulanabilir.

Python uygulamalarının listesi gerçekten uzun. Yapay zeka programlama dillerinde kullanılan en çok favori olan Python programlama dili, görüntü işleme ve grafik tasarım programlarında, oyunlarda, web çerçevelerinde, kurumsal ve iş uygulamalarında ve çok daha fazlasında kullanılır . Python programlama dili çerçevesinde geliştirilen en büyük web sitelerinden bazıları YouTube, Reddit, Quora, Dropbox ve Disqus’tur.

Yapay Zeka Programlama Dilleri 2021

“Yapay Zeka Programlama Dilleri 2021” üzerine 9 yorum

 1. Yapay zeka programlama dilleri için teşekkür ederim. Python programlama dilini yapay zeka alanında kullanacağım. En hızlı programlama dili C++ ama ben python kullanicam. Çok sağ olun..

  Cevapla
 2. Yapay zeka programlama dilleri gayet çok hoş. Özellikle Java ve Python programlama dilleri harika bence ya. Yapay zeka alanında gelişim gösteren platformunuzu tebrik ederim.

  Cevapla
 3. Yapay zeka programlama dilleri açısından oldukça yüksek bir yeteneğe gerek var mı çok merak ediyorum.. İlginç ve şaheser bir konu gerçekten.

  Cevapla
 4. Yapay zeka programlama dilleri neden bu kadar zor? Zor olmak zorunda mı yaa… Python yapay zeka programlama dili aşırı derecede kolay ama.

  Cevapla
 5. Yapay zeka programlama dilleri arasında en ilgi çekici olan bence C++ programlama dili. C++ yapay zeka programlama dilleri içinde en hızlı olanı.

  Cevapla
 6. Artificial Intelligence Programming languages ​​have been summarized successfully for 2021. I think that is among the so much important info for me. And i am glad studying your article. But want to observation on some general things, The website style is perfect, the articles is really nice : D. Excellent job, cheers| Eba Immanuel Georgi
  Yapay Zeka Programlama dilleri 2021 için başarıyla özetlendi. Bunun benim için çok önemli bilgiler arasında olduğunu düşünüyorum. Ve makaleni okuduğuma sevindim. Ama bazı genel şeyler üzerinde gözlem yapmak istiyorum, Web sitesi stili mükemmel, makaleler gerçekten güzel: D. Mükemmel iş, şerefe | Eba Immanuel Georgi

  Cevapla
 7. Thank you for article. It has caused me to think and understand more completely my preference for quiet and soft colours, light that is gentle and a love for hot, nourishing soups and large hunks of oatmeal bread. It has been a successful article on Artificial Intelligence Programming Languages. Philomena Kienan Sewell
  Yazı için teşekkürler. Sessiz ve yumuşak renkler… Yumuşak ışık ve sıcak, besleyici çorbalar ve büyük parçalar halinde yulaf ezmeli ekmeğe olan sevgimi daha iyi düşünmeme ve anlamama neden oldu. Yapay Zeka Programlama Dilleri ile ilgili başarılı bir makale olmuş. Philomena Kienan Sewell

  Cevapla
 8. This is my first time pay a quick visit at here and i am really impressed to read all at single place. Albina Ely Kushner

  Cevapla
 9. Ben web geliştiricisiyim ve size şöyle diyeyim: Yapay zeka için JavaScript yetersiz bir programlama dilidir. JavaScript’te genelde yapay zeka için kütüphaneler yüklersiniz ki bu kütüphanelerden örneğin en popülerlerden brain.js aslında çok yavaş bir kütüphanedir ki Python ile yazılmıştır (Ki zaten bu yüzden yavaş). O yüzden JavaScript iyi bir seçim değil. Ben Web sitem için yapay zeka geliştirmek istiyorum ve bunun için Lisp’in bir versiyonu olan Common-Lisp ve Julia kullanmayı planlıyorum. Açıkçası common-lisp ve julia daha hızlı ve işlevsel ki ben size özellikle gelişmiş bir yapay zeka için Julia, Lisp ve Prolog’u öneririm.

  Cevapla

Yorum yapın