Yapay Zeka ve Java Neden Tercih Edilmeli?

Yapay Zeka ve Java Neden Tercih Edilmeli?

Yapay Zeka ve Java, endüstriler arasında iş operasyonlarına dönüşümü getirdi. Bugün günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yapay zekanın kendi kendine giden otomobiller için otomatik pilotlardan depo işlerini yürütmek için robotları kullanmaya, müşteri hizmetleri portallarında sohbet robotlarının uygulanmasına ve daha fazlasına kadar süreç iş akışını basitleştirdiği birçok kullanım örneği sağlayabiliriz.
Yapay zeka ve Java teknolojisi çeşitli sektörlerde iş süreçleri için önemi çok büyük. Bu nedenle, yapay zeka tabanlı uygulamalar oluşturmak için yetenekli, güvenilir ortaklara duyulan ihtiyaç son yıllarda hızla artmaktadır. Bununla birlikte, zaman çerçevesi içinde kullanıcı dostu, yenilikçi, uygun maliyetli bir çözüm elde etmek için doğru programlama dilini seçmelisiniz.

Yapay Zeka ve Java Neden Tercih Edilmeli?
Yapay Zeka ve Java neden tercih edilmeli sorusuna cevap burada. Java programlama dili yapay zeka çalışmaları için kullanılabilir mi?

Yapay zeka için en iyi programlama dilini belirlemek zordur çünkü uygulama geliştirme süreci istenen işlevsel gereksinimlere, kullanıma ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Bu makalede, en iyi Yapay zeka programlama dillerini vurguluyoruz. Java’nın neden aralarında en iyisi olduğu ile birlikte.

Yapay Zeka Programlama Dilleri

Yapay zeka projeleri için kullanılan en yaygın beş dil şunlardır:

 1. Python – Basit bir sözdizimine sahiptir ve öğrenmesi kolaydır. Geliştiriciler, projeyi diğer dillere kıyasla daha kısa geliştirme süresinde tamamlamak için Python’un nesne yönelimli, işlevsel ve prosedürel programlama stillerini kullanabilir.
 2. Java – Bu çok paradigma dili aynı zamanda nesne yönelimli programlama ilkelerini de takip eder. Java’nın kullanımı ve hata ayıklaması kolaydır. Bir Kez Yazma, Her Yerde Çalıştır (WORA) modeli, kodu yeniden derlemeye gerek kalmadan farklı platformlarda çalıştırmanıza olanak tanır. Kurumsal düzeyde uygulamalar oluşturmanın yanı sıra Java, sinir ağlarına, arama algoritmalarına ve genetik programlamaya dayalı projeler için idealdir.
 3. C ++ – Zengin bir kitaplık işlevleri ve programlama araçları koleksiyonu ile C ++, Yapay zeka yazılımı geliştirmek için çok sayıda özellik sağlar. C ++ aynı zamanda, bilgisayar oyunları geliştirmede yaygın olarak kullanılan, nesne yönelimli, çok paradigmalı bir programlama dilidir.
 4. Prolog – 1972’de tanıtılan bu mantık programlama dili, ağaç tabanlı veri yapılandırma, otomatik geri izleme, desen eşleştirme ve birleştirme gibi özellikler ve özellikle doğal dil işleme için yapay zeka tabanlı uygulamalar geliştirmek için daha fazlasını sunar. Geliştiriciler, sağlık hizmeti çözümleri oluşturmak için de prolog kullanır.
 5. Lisp – Yapay zeka geliştirmede kullanılan en eski dillerden biridir. Lisp ile çalışırken, programcılar yorumlayıcılar yerine derleyiciler kullanır, bu da hızlı ve verimli kodlama sağlar.

Tüm bu programlama dilleri, verimli yapay zeka programı geliştirmeyi sağlamak için benzersiz özelliklerle birlikte gelir. Ancak Java, işletmeler ve geliştiriciler tarafından en çok tercih edilen bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır .

Nedenini bulalım.

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay zeka mühendisliği bu anlamda profesyonel biçimde java, python ve c++ programlama dillerini kullanarak gelişkin sistemler üretmeyi hedeflemektedirler. Gelişkin sistemler yüksek inovasyon ve yüksek performansı ebedi kılan çalışmaların özüdür.

Java ve Yapay Zeka’da Programlama Dili Olarak Uyumluluk

Java’nın nesne yönelimli ve ölçeklenebilir olduğunu vurguladık. Farklı iş ihtiyaçlarını karşılamak için birçok özellik sunar. Yapay zeka üzerinde sağlam makine öğrenimi çözümleri, çoklu robot sistemleri, sinir ağları ve diğer projeler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Java ve Yapay Zeka Neden Tercih Edilmeli?
Java ve Yapay Zeka neden tercih edilmeli sorusuna cevap burada. Java programlama dili yapay zeka çalışmaları için kullanılabilir mi?

Dillerin birkaç temel avantajı aşağıda listelenmiştir.

 • Çapraz platformdur, yani Windows, Linux, Android, iOS gibi farklı platformları hedefleyen büyük ölçekli uygulamaları ve daha verimli bir şekilde geliştirebilirsiniz.
 • Yararsız verileri otomatik olarak silen yerleşik çöp toplayıcıya sahiptir
 • Swing ve SWT (Standard Widget Toolkit) mükemmel, kullanıcı dostu uygulama arayüzleri ve grafikler oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Herhangi bir zamanda sorunları veya sorguları çözmek için kapsamlı topluluk desteğine sahiptir
 • Java’nın yeteneklerinden bir programlama dili olarak nasıl yararlanılacağını öğrenmek için çevrimiçi olarak birden fazla ücretsiz eğitim mevcuttur.

Java ve yapay zeka, onu taşınabilir, şeffaf ve bakımı kolay hale getiren sanal makine teknolojisi sunar. Yapay zeka uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak için farklı kodlama algoritma türlerini destekler.

Aşağıda, yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme için bazı yararlı Java araçları verilmiştir.

TensorFlow – Java ve Yapay Zeka

TensorFlow, bir API ile Java’yı destekler. TensorFlow Python API gibi diğer tam olarak desteklenen diller kadar özellik açısından zengin olmasa da, hızla geliştirilmektedir. Ayrıca kullanımı ve desteği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Java’nın GitHub deposu olan TensorFlow’u da kontrol edebilirsiniz.

Nörof – Java ve Yapay Zeka

Java tabanlı, nesne yönelimli bir sinir ağı çerçevesidir. Bu açık kaynaklı platform, yapay sinir ağlarının hızlı ve verimli bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olmak için bir Java sınıfı kitaplığı ve Neuroph GUI sunar.

Derin Java Kitaplığı

Amazon tarafından geliştirilen bu Java odaklı geliştirme aracı, sisteme derin öğrenme yetenekleri oluşturmayı ve dağıtmayı kolaylaştırır.

OpenNLP – Java ve Yapay Zeka

Apache’nin doğal dil işleme için hazırladığı bir makine öğrenimi araç setidir. API belgelerini, kullanımını ve işleyişini anlamak için resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

Yapay Zeka ve Java Makine Öğrenimi (ML) Kitaplığı

Daha kısa sürede akıllı uygulamalar oluşturmak için çeşitli makine öğrenimi algoritmaları sunan açık kaynaklı bir Java çerçevesi.

Şimdi birkaç popüler Java tabanlı Yapay zeka projesine bakalım:

 • Robocode
  Öğrencilerin, Yapay zeka ve Java geliştiricilerinin programlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan nesne tabanlı bir yapay zeka uygulamasıdır. Burada, etrafta dolaşmak ve diğer tankları yok etmek için tank gibi görünen bir robot yaratabilirler. Basit bir robot kodu oluşturarak ve davranış stratejisi uygulayarak, ilgi çekici uygulamalar oluşturmak için programlama zekasından yararlanmaya yönelik fikirler oluşturabilirsiniz.
 • Weka
  Java ile yazılmış, WEKA açık kaynaklı bir yazılımdır. Gerçek dünyadaki veri madenciliği problemlerini çözmek için veri ön işleme, makine öğrenimi algoritmaları uygulama ve görselleştirme için çeşitli araçlar sağlar.
 • Joone (Java Nesne Yönelimli Neural Engine)
  Bu sinir ağı çerçevesi, kullanıcıların farklı türlerde Yapay zeka uygulamaları oluşturmak için yeni mimariler veya algoritmalar uygulamak için yeni modüller oluşturmasına yardımcı olur. Gibi özellikler sunar

  • Denetimli öğrenme
   • Zaman gecikmeli sinir ağları
   • Esnek arka destek
   • Standart arka destek
   • Özyinelemeli sinir ağları
   • İleri beslemeli sinir ağı
  • Denetimsiz öğrenme
   • Temel bileşenler Analizi
   • Kohonen SOM’ları
  • Modüler sinir ağları
  • Güçlü yerleşik veri ön işleme mekanizması
  • Sinir ağlarına özel davranış eklemek için Js yeteneği

Yukarıda bahsedilen üç Yapay zeka ve Java projesi, yeni uygulama konseptlerini görselleştirmek ve mevcut sistemlerinizi dönüştürmek için bir Yapay zeka programlama dili olarak Java’yı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

İşletmeniz için Yapay Zeka ve Java’dan En İyi Şekilde Yararlanın

Yapay Zeka ve Java, iş gereksinimlerinize göre özel uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olan makine öğrenimi ve otomasyon yeteneklerinin yanı sıra çok çeşitli özellikler ve araçlar sunar. Daha fazla müşteri çekmek ve elde tutmak ve kârlılık sağlamak için modern, etkileşimli uygulamalarda mükemmel kullanıcı deneyimleri sunmanıza olanak tanır.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü adı altında Java programlama dili kullanılması ön görülmektedir. Lakin müfredat kapsamları üniversitelerden üniversitelere göre değişmektedir.

Sonuç olarak

Bu makalenin, işletmeler ve geliştiriciler tarafından yapay zeka uygulamaları oluşturmak için Java’nın neden tercih edilen programlama dili olduğunu anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Türkiye Yapay Zeka olarak sizlere bu makaleyi ulaştırdık. Akıllı teknolojileri entegre ederek akıllı ürünler veya uygulamalar geliştirmek istiyorsanız, deneyimli bir Java geliştirme şirketine başvurun . İş gereksinimlerinize ve hedeflerinize göre oluşturulmuş yapay zeka destekli bir yazılım çözümü konusunda size yardımcı olurlar.

“Yapay Zeka ve Java Neden Tercih Edilmeli?” üzerine bir yorum

Yorum yapın