Yapay Zeka ve Robotik | İmalat Sektörü

Yapay Zeka ve Robotik uygulamalarının hayata geçirilmesiyle imalat sektörünün evrimi görülebilir . Bu, insan işgücünü en aza indirmek, verimliliği artırmak ve tüm üretim sistemini basitleştirmek içindir. Daha önce, birden fazla kişinin bir görev sistemini yönetmesi gerekiyordu. Yapay zeka tabanlı robotların uygulanmasıyla artık her görev sistemi için bir bot yeterlidir. Burada, AI ve robotiklerin imalat endüstrisinde hangi rolleri oynadığını ve artılarını ve eksilerini göreceğiz .

Yapay Zeka ve Robotik - İmalat Sektörü
Yapay Zeka ve Robotik çalışmaların imalat sektöründe can bulması ile ilgili bir makale. Yapay zeka robotlarının işleyişi…

AI, imalat endüstrisindeki evrimin arkasındaki nedendir. Üretim kararlarını daha akıllıca ve anında alıyorlar. Günümüzde insanlar, endüstriyel olarak üretilen maliyetli ürünler yerine özelleştirilmiş ürünleri tercih ediyor. AI yardımı ile işçilik maliyeti en aza indirilebilir . AI, üretkenliği artırmak ve üretim maliyetini en aza indirmek için robotikten sonraki bir sonraki adımdır. Endüstrilerin mantıksal evriminin arkasındaki ana nedenler zayıf talep ve kapasite planlaması, güvenli olmayan iş yerleri, yani işçilerin fabrikalarda kullanılan temel zararlı ürünlere maruz kalması, verimsizlik, daha uzun ve daha maliyetli üretim vb.

Yapay Zeka, endüstrilerin hayatta kalması ve gelişmesi için son derece önemlidir . Robotlar, en az manuel yardımla ürünlerin üretiminde, paketlenmesinde ve nakliyesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İmalat endüstrisinde Yapay Zeka ve Robotik ne kadar önemlidir?

Peki, kullanımlarını destekleyen belli noktalar var:

Hasar Kontrolü ve Hızlı Bakım 

AI tabanlı Robotların yardımıyla bir arızayı tespit etmek ve çözmek daha kolay hale geliyor. Bunlar olan hataları tespit etmek için programlanmış ve zarar üstesinden gelmek için çözümler beslenir.

Otomatik Kontrol

Teknolojideki ilerleme , bir sistemin tüm işleyişini sadece bir dokunuşla kontrol etmemizi kolaylaştırdı . Yapay Zekalı makineler, duruma göre otomatik ve yıllık olarak çalışabilecek şekilde programlanmıştır. Doğru kararlar verirler.

Talebe dayalı üretim

Yapay zeka tabanlı yazılıma veri sağlayan sensörler tarafından her aşama izlenir ve sağlanan veriler neticesinde üretim yönetilir. Üretim, talep ve kapasiteye göre yönetilir.

Gerçek dünyaya yakın

AI tabanlı robotlar ve yazılımlar gerçek dünyaya çok yakın. Yalnızca anlamsal verileri değil, aynı zamanda epizodik verileri, yani deneyimlerden de çalıştıkları için doğal kullanıcı dilini anlar ve yanıt verirler .

Üretim Alanında Yapay Zeka ve Robotik Çalışmaları

Makine öğrenimi destekli yaklaşımlara yatırım yaparak üretim alanının geliştirilmesine katkıda bulunan büyük şirketlerden bazıları. Bunlar  Google, Bosch, Intel, Microsoft, General Electric, Siemens vs.’dir . İşte farklı şirketlerin bu yeni teknolojiyi nasıl kullandığına dair ayrıntılar:

Siemens Yapay Zeka

Çelik fabrikalarını kontrol etmek için bir sinir ağı kullanıyorlar. Bu, üretim amaçlı AI geliştirmelerine yardımcı oldu. Siemens , makine filolarını servis amacıyla izlemek için oluşturulan akıllı bir bulut olan Mindsphere’i (beta) piyasaya sürdü .

Temel amaçları, tasarımdan kurtarmaya kadar tüm süreçleri izlemek, kaydetmek ve analiz etmektir . Böylece hatayı bulup zaman kaybetmeden düzeltebilirler.

Siemens Yapay Zeka
Yapay Zeka ve Robotik çalışmaların imalat sektöründe can bulması ile ilgili bir makale. Siemens AI teknolojisi.

Siemens’in yapay zeka alanındaki en büyük başarısı, belirli bir gaz türbininden salınan emisyonun diğer tüm insanlardan daha iyi gelişmesidir. En yeni gaz türbinleri, sıcaklığı, basıncı vb. İzlemeye devam eden 500 sensöre sahiptir. Daha sonra bu veriler, yapay zekaya dayalı sinir ağlarına beslenir. Ayrıca, belirli hava koşullarına ve ekipmanın mevcut durumuna bağlı olarak yanma için en uygun koşulları oluşturmak üzere yakıt valflerinin nasıl ayarlanacağını da öğreniyorlar.

Siemens’in resmi internet sitesinde yer alan bir rapora göre araştırmacılar, yapay zeka yardımıyla programlanmadan ürün üretebilen iki kollu bir robot geliştirdiler. Robotun kolları işi otonom olarak böler ve işi birlikte daha kısa sürede tamamlar . Ellerin çalışması, şirketin küresel araştırma birimi olan Münih’teki Siemens Corporate Technology’de (CT) sergilendi. Yapay zeka, gaz türbinlerinin otonom optimizasyonu ve akıllı şebeke ve diğer endüstriyel birimlerin izlenmesi ve bakımı amacına başarıyla hizmet etti.

Siemens, endüstrilerde yapay zeka kullanıyor ve elektrik ağlarını izlemek ve kontrol etmek için cihazlar sağlayarak elektrik şebekesini daha akıllı hale getiriyor.

General Electric (GE) Yapay Zeka

Tüm dünyada 500’den fazla fabrikaları var ve asıl amaçları onları akıllı birimlere dönüştürmektir.

Brilliant Manufacturing paketi , üretim sürecindeki her şeyi izlemek ve işlemek için GE tarafından başlatılan bir sistemdir. GE’nin Brilliant Manufacturing Suite’in amacı, tasarım, mühendislik, üretim, tedarik zinciri, dağıtım ve hizmetleri küresel olarak ölçeklenebilir, akıllı bir sistemde birbirine bağlamaktır.

General Electric (GE) Yapay Zeka
Yapay Zeka ve Robotik çalışmaların imalat sektöründe can bulması ile ilgili bir makale. General Electric (GE) AI teknolojisi.

Son raporlara göre, ulaşılması zor yerleri incelemek için dronları, tarama robotlarını, yapay zekayı ve tahmine dayalı analitiği kullanmaya çalışıyorlar. Bu, endüstriyel birimlerin otonom optimizasyonunu ve bakımını sağlayacaktır. GE Ventures, yapay zeka ve robotik kullanarak denetim hizmetleri sektörünü daha yüksek bir seviyeye çıkarmak için Avitas Systems’ı başlattı.

GE’nin Predix yazılımında barındırılan bulut tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyorlar ve bu dronlarda bulunan sensörlerden verileri alıp analiz edecekler. Sensörleri taşıyan insansız dronlar, ısıyı kolayca idare edebilir ve kızılötesi kameraları ve diğer sensörleri kullanabilir ve sorunları oluşmadan önce tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu dronlar verileri alacak ve Avitas Systems platformuna aktaracak. Verilere göre, sistem denetim ve bakım öneriyor ve zaman içindeki değişiklikleri takip ediyor.

Bosch Yapay Zeka

En son teknolojik gelişmeleri elde etmek için Bosch Yapay Zeka Merkezi 2017 yılında kuruldu. Bosch, yapay zeka kullanarak gerçek dünya etkisi yaratmak için çalışıyor. Temel olarak , çekirdek AI teknolojisini kullanarak altı alanın geliştirilmesi üzerinde çalışıyorlar . Bu altı alan:

  • Yapay Zeka Tabanlı Dinamik Modelleme: Sabit bir fiziksel sistemin yapay zeka tabanlı modellemesi halihazırda uygulanmıştır, ancak dinamik bir sistemin modellenmesi hala zordur. Davranış ve kontrol parametrelerini anlamak gerekir.
  • Zengin açıklanabilir Derin öğrenme: Derin öğrenme, esas olarak beynin yapısına çok benzeyen bir algoritma ile ilgilenen bir makine öğrenimi alt alanıdır. Derin öğrenme, doğruluk sağlamada oldukça faydalıdır. Çeşitli sensörlere dayalı olarak daha yüksek algılama doğruluğu ve sağlamlığı elde etmek için daha fazla ilerleme gereklidir.
  • Büyük ölçekli AI ve Derin öğrenme: Yapay zekayı büyük ölçekte verimli bir şekilde etkili kılmak için dağıtılmış makine öğrenimi ve boru hattının geliştirilmesi gerekir. Çok boyutlu hiper parametre uzaylarını verimli bir şekilde keşfetmek için teknikler üzerinde çalışıyorlar.
Bosch Yapay Zeka
Yapay Zeka ve Robotik çalışmaların imalat sektöründe can bulması ile ilgili bir makale. Bosch AI teknolojisi.
  • Çevre anlayışı ve Karar verme: Ana odak noktası, sağlanan verileri kullanarak olasılıklı bir üretici model oluşturarak uygun ortam modelini öğrenmektir. Bu, karar verme, kontrol ve optimizasyona yardımcı olur.
  • Güçlendirmeli öğrenme yoluyla Kontrol Optimizasyonu: Bosch esas olarak üretim alanında çalıştığından, üretimde yapay zekayı uygulamanın yollarını bulmaya ve onu kendi kendini kalibre eden bir fabrika haline getirmeye çalışıyor. Kurulum süresini azaltmak ve kontrol yapılarını esnek hale getirmek için aktarılabilir bilgi ve çözümler üzerinde çalışıyorlar. Bu, performansı artırmak için yapılır.
  • Dinamik Çok Temsilci Planlama: Otonom çok temsilcili sistem, endüstrilerin gelişmesindeki itici güçtür. Bosch araştırma ekibi, robotik filosunun dinamik planlaması ve çizelgelemesi için güçlü bir temel oluşturmak için çalışıyor.

Bosch, ürün ve hizmetlerini dönüştürmenin ve daha fazla müşteri çekmenin eşiğindedir.

Yorum yapın