Merhaba sevgili teknoloji severler… Yapay Zeka ve SEO hakkında yaklaşık 5 yıldır araştırmalar ve çalışmalar düzenlemekteyim. Bildiğiniz üzere yapay zeka kullanılan teknolojiler arasında yenilik bakımından bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Yüksek algoritma [1] ve fizik biliminin bütünleşmesi ile dünya üzerinde otonom sistemler oluşmaya başladı. Oluşan sistemlerin durumunu kendini geliştiren bir makineye benzetebiliriz. Nitekim oluşan algoritmalar ve yeni sistemler birbiri ardınca kendisini tamamlamaktadır.

Yapay Zeka ve SEO – Python isimli video

5 yıl önce bir formül üzerinden türettiğim ve geliştirmeye çalıştığım tüm algoritma ve formülleri sizlerle zamanla buluşturmayı hedeflemekteyim. Yaklaşık 8 yıl boyunca SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) üzerinde çalışmaktayım. Küçük bir haber sitesi kurarak başladığım bu girişim, otonom sistemlerin öğüt aldığı ve kısa sürede sıralamalardan fark oluşturan algoritmalara dönüştü!

A ve B websitesi üzerinde teorik deneyler

Kısa girizgah sonrasında ufaktan nasıl işlediğini ve bu işlerde ortalama %95 başarıyı nasıl yakaladığımı anlatmak istiyorum. Keza bu ortalamayı da keşfetmiş olduğum kendi algoritmalarımla hesapladım :)

Örneğin bir A websitesi düşünelim. A sitesi içerik, sosyal medya ve tasarım görünüşü (web hizmetleri) konusunda oldukça gelişmiş ve backlink konusunda ise sektörel bazda gayet sağlam bir konumda olsun. Bir noktayı kaçırıyoruz ama sonrasında ufak dokunuşlar ile fark edeceğiz :)

Bir de B websitesi düşünelim. B sitesi ise web hizmetleri konusunda gelişmemiş olsun. Lakin gerekli optimizasyonları ayarlayabilen, Google Yapay Zeka sistemine göre web sitesini entegre edebilen bir websitesi olsun. İşte asıl fark burada! Aşağıda sizlere görsel şöleni eşliğine durumu izah edeceğim..

Yapay Zeka ve SEO Karşılaştırma
Yapay Zeka ve SEO Karşılaştırma görselidir. A websitesi ile B websitesi geliştirmiş olduğum algoritmaya göre karşılaştırılmıştır.

SEO’da yapay zeka ve algoritmalar

Yapay zekayı SEO’da algoritmasal [2] anlamda kullanabiliriz. Burada hesaplama formülü arada bulunan açıklık farkını gözetmektedir. Örneğin 6 genel koşula göre dayanak tutulduğunda, 2 adet web sitesi arasında kıyaslama yapıldığında;

SEO Algoritma Formülü Yapay Zeka
SEO algoritma formülüdür. Yapay Zeka sistemlerine entegre edilebilecek biçimde özgünleştirilmiştir.

Evet yukarıda bulduğumuz 240 sonucu şunu ifade etmektedir:

240 adet farklı algoritma sistemi bulunmaktadır. Yani 6 adet koşuldan 240 adet algoritmaya ulaşabiliyoruz. Buradan 40 çarpanına ulaşırız ve bu çarpan web sitesinde yapılan her düzenlemenin bir esansı olmaktadır. Ufak bir örnek göstermek gerekirse, sosyal medya üzerinde verilen bir link burada ortalama 5-6 algoritmaya tekabül edecektir.

Doğal olarak bu algoritmaları keşfetmek için yapay sinir ağlarından yararlanmamız bizim için çok önemli olacaktır. Bu sadece bize hız açısından katkı sağlayacaktır. Bildiğiniz üzere yapay zeka benzerlik oranına göre karar vermektedir. Var olmayan bir bilgiyi öğrenecek değil ya :)

Bu açıdan işin en büyük önemi insan beynine düşmektedir. Geliştirmiş olduğum yüzlerce formülden sadece 1 tanesi ve bana 2017 yılında çok büyük katkılar sağlamıştır. Sadece bu formül ile “Türkiye Yapay Zeka” kelimesinde Google üzerinde 10. sayfadan, 2. sayfaya 1 hafta içerisinde ilerleme kat etmiştim.

Yapay Zeka ve SEO algoritmalarında sonuç sistemleri

Geliştirdiğim kısa algoritma formülüne göre SEO’nun artık yapay zeka, matematik ve fizik teorilerine adapte olduğunu öğrenmiş olduk. Google dizini üzerinde çözülen algoritmalar ile düşük ücret ve yüksek performans ilkesine dayanarak “Türkiye Yapay Zeka” kelimesinde elde ettiğim sonuç aşağıdaki görseldeki gibidir.

SEO Yapay Zeka Algoritma ve Alan Adı
SEO yapay zeka algoritma ve alan adı uyumluluğunu ispatlayan görsel.

Önemli dipnot: “Alan adında bulunan anahtar kelimenin SEO’ya etkisi %1’in altındadır. Bunun hesaplamasını ise ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım”

İspatı yukarıda görmekteyiz. Turkey AI kelimesinin geçmediği Türkiye Yapay Zeka Platformu resmi web adresi, Turkey AI kelimesinin geçtiği web adresini algoritmasal sıralamada zorlamaktadır.

240 algoritma ve yapay zekada SEO

240 algoritma keşfi gerçekten radikal bir sonuç gibi gözükebilir. Bu algoritmalardan bir tanesine örnek vermek gerekirse, web sitede bulunan içeriklerin SEO’ya uyumlu yazılmasıdır. Bu formülsel sistemin, genel yapay zekaya benzeyen ve makaleyi SEO’ya uyumlu hale getirecek olan matematiksel ve fizik formülleri ile donatılmış bir algoritma sisteminin parçası olduğunu söyleyebilirim. Nitekim yazmış olduğum bu makalenin ortalama (32-33/34-36) algoritma çözdüğünü rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu da şu şekilde hesaplayabiliriz.

SEO'ya uyumlu makale ve yapay zeka
SEO’ya uyumlu makale ve yapay zeka algoritmalarının kullanımını ispatlayan formül.

Bu makalenin ortalama 650 kelime uzunluğunda olduğunu kabul edersek, web sitesi kısmını 1 alacağız lakin logaritma bazında 0’a eşitlenmiş olacağından dolayı ihtimalli 0’ı eklememi gerekecek. Burada 650’den 1 sıfır eksilteceğiz ve 65 olacak elimizdeki sonuç. Bu arada elde ettiğimiz 8450 sonucunu 8400’e yuvarlamamız gerekecek. Bunun sebebi ise logaritma sisteminde gerçekleştirdiğimiz açıklığı kapatmak olacak. Buradan sonrası zihnimin üretmiş olduğu algoritmalara dayanmaktadır. Bu algoritmalara göre matematiksel formüller tarafımca oluşturulmuştur. Kısacası toplam olan içerik algoritmasında 35 sonucuna ulaşıyoruz lakin Google Yapay Zeka sistemine göre 34-36 arasında oynadığını düşünmekteyim.

Yapay Zeka ve SEO – Algoritmasal Özet

Özet olarak artık Google üzerinde yükselmek yapay zekanın temellerine yani algoritmalara dayanmaktadır. Algoritmaların temeli ise formüllerden ve zihnimizden oluşturduğumuz hesaplama yollarına ayrılmaktadır. Umuyorum ki bir sonraki SEO ve Yapay Zeka makalemizde buluşacağız! Sağlıcakla, teknolojik günlere!

  • [1] = Gelişmiş matematiksel formüller, eşi ve benzeri görülmemiş mantıksal sistemler.
  • [2] = Algoritma biçimi

“Yapay Zeka ve SEO | 2021” üzerine 3 yorum

  1. Yapay zekanın SEO alanında kullanılması harika. Geliştirdiğin bu sistemi canı gönülden tebrik ederim. Yapay zeka ve SEO hakkında diğer bilgi verici makalelerini bekliyorum. Sevgiler..

    Cevapla

Yorum yapın